Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

W cztery oczy z żubrem…

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

MUCZNE. Jest takie miejsce w Bieszczadach, na trasie Stuposiany – Tarnawa Niżna, gdzie bez zapuszczania się w dziki i nieznany teren, można spotkać bieszczadzkie żubry i zobaczyć je w naturalnym środowisku.

 

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem (gmina Lutowiska) cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Jest to bowiem miejsce, gdzie z wygodnego tarasu widokowego można podglądnąć „króla puszczy”. Zobaczyć jak wygląda z bliska, co robi, co je, jak się zachowuje. Żubry do dyspozycji mają około 8 hektarowy obszar w całości porośnięty starymi świerkami, bukami i jodłami, słynący z bioróżnorodności. Stado liczy 11 osobników – 3 m lode byczki (Pujan, Pulech, Pukom), 2 jałówki (Fabula, Farfalle), 4 krowy (Uroa, Tjlli, Stupna, Muczna), 1 byk (Xarius) i młode żubrzątko, urodzone w czerwcu br. Są to żubry linii białowiesko-kaukaskiej, tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii, Francji i Niemiec. Przewodnikiem stada jest Xarius, dobrze zbudowany samiec, który zdominował grupę i stanął na jej czele. – U żubrów najczęściej przewodnikiem stada jest krowa, ale Xarius okazał się na tyle mocnym i dominującym osobnikiem, że stanął na jego czele i został liderem. Jako pierwszy podchodzi do jedzenia, nie pozwalając młodym byczkom na zmianę ról w stadzie – mówi Tomasz Różycki, opiekun żubrów żyjących w zagrodzie.

 

Żubry są nieodłącznym elementem bieszczadzkiego krajobrazu (fot. WZ-S)

 

Walka o gatunek

Zagroda pokazowa żubrów jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Bieszczadów. W sezonie letnim odwiedzają ją tysiące turystów, osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane. Nikt, kto dowie się, że w Mucznem są żubry i można je zobaczyć z bliska, nie odpuszcza tego punktu z planu wycieczki. Od momentu jej oficjalnego otwarcia, czyli maja 2012 r., zagrodę zwiedziło ponad 125 tys. osób. – W tegoroczny weekend majowy odnotowaliśmy ponad 5 tysięcy wejść do zagrody. Przy bramie jest automatyczny licznik, który pozwala nam na łatwe określenie ruchu turystycznego w zagrodzie – wyjaśnia T. Różycki.

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem powstała w ramach projektu ochrony żubra w Polsce i ma na celu również edukację przyrodniczą. Jak wyjaśnia Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany – Jest ona kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach z początku lat 60., kiedy to w Bieszczady, nad potok Zwir w Nadleśnictwie Stuposiany przeniesiono żubry z domieszką krwi Kaukasusa. Teren ten wybrano ze względu na dobre warunki terenowe i bazę żerową. Wśród pierwszych osobników, które zamieszkały w tej zagrodzie był m.in. słynny byk wędrowiec Pulpit. Gdy przed paroma laty pojawił się pomysł na założenie zagrody pokazowo-aklimatyzacyjnej, od razu wiedziałem, że w Mucznem są najlepsze do tego tereny.

Możliwość obserwacji żubrów w ich naturalnym środowisku to wielka frajda dla miłośników przyrody. Dla zwiedzających przygotowano dwa tarasy widokowe, z których codziennie od godz. 9.00 do 19.00 bez problemów mogą „podglądnąć” króla puszczy i zrobić mu pamiątkowe zdjęcia. Przy wejściu znajdują się tablice informacyjne i poglądowe, ilustrowane pięknymi zdjęciami i ciekawymi opisami. Zwiedzanie zagrody jest bezpłatne!

 

Jak w naturze

Licząca 8 ha zagroda pozwala na stworzenie żyjącym w niej żubrom odpowiednich warunków bytowych. Podzielony na dwie części teren – zagroda pokazowa i zagroda aklimatyzacyjna – sprawia, że zwierzęta czują się w Mucznem jak w środowisku naturalnym. Kilka osobników ze stada już opuściło zagrodę i zostało wypuszczonych na wolność. W przyszłym roku zagrodę opuszczą najprawdopodobniej kolejne dwa żubry. Wszystko zależy od ich formy i przygotowania. – Żubry mają przebywać w zagrodzie kilka miesięcy, a potem mają dołączyć do innych zwierząt żyjących na wolności. Aby je wypuścić trzeba je najpierw odizolować od stada, przystosować do zmian i dopiero po ok. dwóch miesiącach wypuścić na wolność. Żubry żyjące w zagrodzie i osobniki urodzone w niewoli mają ubogacić i zwiększyć pulę genetyczną bieszczadzkich żubrów – wyjaśnia Tomasz Różycki.

Leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany podkreślają, że obserwacja osobników żyjących w zagrodzie daje im o nich dużo informacji. – Mimo, że opiekuję się nimi codziennie cały czas mnie zaskakują i zadziwiają. Ich zachowanie wiele mówi o tym, co dzieje się w stadzie, np. bardzo żywo reagują jak inna zwierzyna podchodzi do zagrody, a to się zdarza, bo w okolicy są niedźwiedzie i wilki – mówi opiekun żubrów.

W porze letniej zwierzęta żywią się pokarmem zdobytym w zagrodzie oraz świeżą trawę dostarczaną przez leśników. W zimie są dokarmiane sianem, owsem, burakami, kukurydzą.

Zagrodę pokazową żubrów można zwiedzać 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli, w godz. 9.00-19.00.

Wioletta Zimmermann-Szubra

 

Nowe Podkarpacie nr 39 z 23 lipca 2014 r.

 

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS