Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Prawda i mistyfikacja

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Prawda i mistyfikacja

W materiałach opisujących zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Podkarpaciu w latach 1943-1947, zamieszczanych zarówno w publikacjach książkowych, jak też w Internecie, nie brakuje bardzo drastycznych zdjęć. Pokazują one zamordowanych w okrutny sposób Polaków, w tym kobiety i dzieci.

Z lewej – Marianna Dolińska, z prawej – powieszone dzieci Dolińskiej –

zdjęcie wykonane przez policyjnego fotografa, fot. archiwum

Stanowią one ilustrację relacji naocznych świadków, wykorzystywane są również w wielu opracowaniach historycznych. Jedno z pokazywanych zdjęć ma szczególnie dramatyczną  wymowę. Widać na nim czwórkę powieszonych na pniu drzewa dzieci, tworzących rodzaj wianuszka. Od tej fotografii wzięła się nawet,  często używana nazwa „wianuszekUPA”. To zdjęcie znajduje się na tytułowej stronie jednego z  wydawnictw poświęconych rzezi wołyńskiej i jest stałym elementem większości publikacji na ten temat...

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr  33, Nowe Podkarpacie z 17 sierpnia 2016

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń

z regionu, informacje sportowe,

Zapraszamy!

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS