Izydor Wiewiórski urodził się w 1883 toku, w chłopskiej rodzinie z Wojkówki. Ukończył szkołę powszechną jednoklasową i choć wykazywał duże zdolności i chęć do nauki, ojca Ignacego nie było stać na dalszą edukację syna. Ten zaś, już jako 15-latek miał w sobie żyłkę społecznika. Wstąpił do straży pożarnej, a mając lat 18, prowadził z dwoma wspólnikami sklep kółka rolniczego. W 1904 roku dostał powołanie do wojska. 3-letnią służbę odbył w dalekiej Bośni. W stopniu podoficera wrócił w 1907 roku do domu. Trudna sytuacja materialna rodziny zmusiła go do szukania chleba na emigracji. W 1908 roku wyjechał na kontynent amerykański i przez kolejne trzy lata ciężko pracował, starając się pomagać bliskim w kraju. Po powrocie z USA zaangażował się mocno w działalność społeczną. W 1910 roku wybrano go naczelnikiem OSP, a w 1911 zorganizował oddział Związku Strzeleckiego w parafii Łączki Jagiellońskie i został jego komendantem. Do związku należało 164 członków z Łączek, Łęk Strzyżowskich, Przybówki, Wojaszówki i Wojkówki. Wiewiórski pełnił także funkcję prezesa kółka rolniczego.
Prężnie działające kółko organizowało imprezy kulturalne, przedstawienia teatru amatorskiego, zabawy, festyny, a uzyskany z nich dochód przeznaczony był na planowaną budowę domu ludowego. W 1913 roku, uchwałą Rady Gminy przystąpiono do tej, oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Izydor Wiewiórski stanął na czele komitetu budowy, a uczestniczyli w niej strażacy, członkowie kółka rolniczego, młodzież i dorośli mieszkańcy Wojkówki. Zakupiono drewno i inne materiały, jednak Rada Gminy zrezygnowała z budowy wobec braku pieniędzy i zbliżającej się wojny. W tej sytuacji Wiewiórski pokrył dotychczasowe koszty z własnych środków i w ten sposób stał się właścicielem materiałów, które nie były mu potrzebne. Leżały zmagazynowane, czekając na lepsze czasy.
(...)
Artur Bata
Więcej w nr 45, Nowe Podkarpacie z 10 listopada 2015 r.
Ponadto w aktualnym wydaniu znajdziesz przegląd wydarzeń z regionu,
informacje sportowe, rozrywkę.
Zapraszamy!
Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?
czekamy na informacje Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
« poprzednia | następna » |
---|