Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Lisowczycy na Podkarpaciu

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Byli legendą polskiego wojska, w odczuciu wielu ludzi – czarną...

Byli legendą polskiego wojska, w odczuciu wielu ludzi – czarną. Uznawano ich za najlepszych jeźdźców Europy, ale także – za jej postrach. Uchodzili za najszybsze wojsko w Europie XVII wieku. Świetnie wyszkoleni, karni, potrafili się bić jak straceńcy, budzili strach dużo silniejszego wroga. Przy wszystkich swoich zaletach byli wojskiem bardzo tanim. Nie trzeba im było płacić żołdu, utrzymywali się bowiem z łupów wojennych, a te zdobywali z całą bezwzględnością. Kiedy się znaleźli na ziemi nieprzyjaciela, łupili zamki, dwory, miasta, a nawet wsie, nikogo nie oszczędzając. Lisowczyk stał się inspiracją Rembrandta do namalowania „Jeźdźca polskiego”, a malarze polscy byli wręcz zafascynowani tą formacją…


Juliusz Kossak – Lisowczycy (fot. arch.)

Artur Bata

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje    Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS