Nowe Podkarpacie

Reklama
Reklama

Żydzi z Jaślisk

Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Żydzi z Jaślisk

Żydzi pojawili się w Polsce już w XI wieku, ale dopiero król Kazimierz Wielki wydał przywileje, określające ich status, zezwalające na zachowanie własnych praw, religii, prowadzenie handlu. Prześladowania Żydów w Europie Zachodniej spowodowały zwiększony ich napływ do Polski, głównie w połowie XVI wieku. Początkowo osiedlali się w miastach książęcych, a następnie wszędzie tam, gdzie im tego nie zabraniano.

Na terenie Podkarpacia, do końca XV wieku populacja Żydów nie przekraczała 7 tysięcy. Najwcześniej zamieszkali w Przemyślu, Sanoku, Krośnie, Jaśle, Jarosławiu, Lubaczowie, Czudcu i Rymanowie. Źródła z tego czasu wymieniają Żyda Abrama, który na skraju Odrzechowej zbudował kuźnicę oraz Michała, handlującego w Rymanowie solą…

Artur Bata

Więcej przeczytasz w nr 49, Nowe Podkarpacie z 3 grudnia 2014

Znasz ciekawe miejsca w regionie lub historie z nimi związane? Być może znasz ciekawych ludzi, których historie warto opowiedzieć?

czekamy na informacje   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dawne domy żydowskie w Jaśliskach (fot. arch.)

Martwi cię coś, lub denerwuje? Napisz do Nas!

Pseudonim
Email:
Temat
Wiadomość

Ogłoszenia ostatnio dodane

All rights reserved: Nowe Podkarpacie Designed by: KAJUS